Znajdź laboratorium, w którym wykonasz badanie
Znajdź laboratorium














Malaria – jedna z najniebezpieczniejszych chorób świata

Malaria – zwana też zimnicą − uważana jest za jedną z najniebezpieczniejszych chorób. Co roku powoduje śmierć mniej więcej miliona osób! Około 97 regionów na świecie jest szczególnie narażonych na występowanie tej choroby, a prawie połowa ludzi znajduje się w grupie ryzyka zachorowania. W krajach Afryki Subsaharyjskiej na malarię co dwie minuty umiera dziecko.

Co obecnie wiemy o tej chorobie?

Jedną z najważniejszych informacji dotyczących malarii jest fakt, że można jej zapobiegać i skutecznie ją leczyć! Chorobę tę wywołują jednokomórkowe organizmy z rodzaju Plasmodium, które przenoszone są przez samice komarów z rodzaju Anopheles. Ukąszenia komarów powodują wprowadzenie zarodźców malarii do krwi człowieka, gdzie dochodzi do ich rozmnożenia, a w następstwie tego − do chorobowego zajęcia tkanek.

Jednym ze sposobów zapobiegania zakażeniu jest stosowanie repelentów. Najskuteczniej działają środki zawierające tzw. DEET (minimum 30%). W czasie pobytu w kraju o dużym ryzyku zachorowania warto zadbać, aby nasze łóżko miało moskitierę. W regionach szczególnie narażonych na występowanie malarii duże znaczenie ma również opryskiwanie pomieszczeń, w których mieszkają ludzie, specjalnym insektycydem.

Dzięki wzmożonym kontrolom oraz pomocy ze strony WHO i innych organizacji w zapobieganiu zakażeniom stopień zachorowalności i śmiertelności w wyniku malarii wciąż spada. Od 2010 roku śmiertelność zmalała na całym świecie o 29% we wszystkich grupach wiekowych, a wśród dzieci poniżej 5 lat o 35%.

Wczesna diagnoza i podjęcie leczenia malarii ma ogromne znaczenie – zmniejsza liczbę zachorowań i zapobiega zgonom. Możliwość szybkiej diagnostyki i leczenia nie powinna być wyłącznie elementem kontroli malarii, ale podstawowym prawem wszystkich zagrożonych populacji. Ze względu na szerokie stosowanie środków leczniczych zawierających artemizynę coraz częściej obserwuje się odporność pierwotniaków z rodzaju Plasmodium na tę substancję w krajach takich jak Kambodża, Laos, Birma, Tajlandia i Wietnam. Na polskim rynku farmaceutycznym leki przeciw malarii dostępne są na receptę, warto o tym pamiętać przed podróżą na tereny szczególnie narażone, gdyż nie wszędzie na świecie farmaceutyki spełniają normy jakościowe obowiązujące w Europie.

Najważniejsze cele Światowej Organizacji Zdrowia na następne lata to:

  • zmniejszenie liczby nowych przypadków malarii o co najmniej 40%,
  • zmniejszenie liczby zgonów z powodu malarii o co najmniej 40%,
  • wyeliminowanie malarii w co najmniej 10 krajach,
  • zapobieganie ponownemu wystąpieniu malarii we wszystkich krajach wolnych od tej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *