Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Leczenie alergii – cz. 1: unikanie alergenów

Utworzone przez Michał Podkalicki
Kobieta siedząca po turecku Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Unikanie ekspozycji na alergeny to podstawowa metoda zapobiegania reakcjom alergicznym. Jak sobie z tym radzić – zależy od grupy alergenów:

  • pyłek traw, drzew i innych roślin – w tym przypadku unikanie alergenów jest bardzo trudne, ponieważ występują one powszechnie w środowisku i, ze względu na małe rozmiary ziaren pyłku, przenoszone są na znaczne odległości od miejsca występowania. Aktualne informacje dotyczące stężenia pyłku podawane są w telewizji oraz na stronach internetowych przeznaczonych dla alergików. Mniejsze stężenia notuje się po opadach deszczu – jest to najlepszy czas na spacery dla osób z alergią wziewną na pyłek roślin (pyłkowicą)
  • roztocze kurzu domowego – alergicy uczuleni na ten alergen powinni bardziej niż osoby zdrowe dbać o czystość w domu, używając odkurzaczy wodnych lub filtrów HEPA o wysokiej sprawności. Zaleca się usunięcie dywanów i pluszowych maskotek dla dzieci, a koce i pościel powinny być regularnie prane w wysokiej temperaturze. Do innych metod zalicza się także stosowanie środków roztoczobójczych
  • zwierzęta i alergeny zawodowe – zaleca się usunięcie źródła alergenu z domu i otoczenia alergików
  • pokarmy – zaleca się całkowite usunięcie alergenu z diety (dieta eliminacyjna)

Dodatkowo ważne jest także unikanie czynników, które mogą wpływać na nasilenie objawów, takich jak stres, alkohol, stany zapalne i zakażenia, a także niektóre leki opioidowe i z grupy NLPZ.

Opracowano na podstawie: Interna Szczeklika 2017, P. Gajewski, A. Szczeklik, Kraków 2017, wyd. 8.