Znajdź laboratorium, w którym wykonasz badanie

Znajdź laboratorium


Choroby tropikalne

Do grupy chorób tropikalnych – jak sama nazwa wskazuje – zalicza się infekcje występujące
w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym, ale ze względu na coraz bardziej popularne podróże w dalekie zakątki świata choroby tropikalne mogą się szerzyć również w innych strefach klimatycznych.

Jakie są drogi zakażenia i jakie patogeny wywołują choroby tropikalne?

Do zakażenia może dojść bezpośrednio w wyniku spożycia zanieczyszczonej wody i pokarmów
lub za pośrednictwem wektorów, czyli np. komarów. W niektórych przypadkach (np. wirusa zika) infekcja może rozwinąć się również na skutek kontaktów seksualnych z osobą zakażoną. Choroby tropikalne wywoływane są przez bakterie, wirusy oraz pasożyty.

Ze względu na niecharakterystyczne objawy i często podobny obraz kliniczny niektóre spośród chorób tropikalnych mogą zostać zbyt późno lub błędnie zdiagnozowane. Tymczasem badania w ich kierunku są wciąż rzadko wykonywane.

Gdzie wykonać badania?

Strona Tropikalne.info powstała z myślą o pacjentach i lekarzach poszukujących informacji na temat chorób tropikalnych. Chcielibyśmy za jej pośrednictwem rozpowszechniać wiedzę o tego typu infekcjach i ułatwić ich diagnozowanie. Na stronie głównej wystarczy wpisać miejscowość
i ulicę, aby otrzymać listę trzech najbliższych laboratoriów, wykonujących badania w kierunku chorób tropikalnych. Wynik wyszukiwania zawiera także dokładne dane teleadresowe tych placówek.