Znajdź laboratorium, w którym wykonasz badanie
Znajdź laboratorium














FAQ – japońskie zapalenie mózgu

Co to jest japońskie zapalenie mózgu?

Japońskie zapalenie mózgu (ang. Japanese encephalitis, JE) to potencjalnie ciężka choroba. Jest spowodowana rozprzestrzenianiem wirusa przez zainfekowane komary. Wirus JE należy do rodziny flawiwirusów i może powodować zapalenie mózgu.

Gdzie występuje japońskie zapalenie mózgu?

JE występuje głównie w Azji i na wyspach zachodniej części Oceanu Spokojnego. Zwykle na obszarach wiejskich lub rolniczych, często związanych z uprawą ryżu. W rejonach o klimacie umiarkowanym transmisja odbywa się sezonowo, a do rozwoju JE u ludzi zwykle dochodzi latem i jesienią. W strefie podzwrotnikowej i tropikalnej transmisja może odbywać się przez cały rok, a maksimum osiąga zazwyczaj podczas pory deszczowej.

Jak szybko rozwija się infekcja po ukąszeniu przez zakażonego komara?

Od ukąszenia zakażonego komara do wystąpienia objawów upływa od 5 do 15 dni.

Jakie są objawy japońskiego zapalenia mózgu?

Większość zarażonych ma łagodne objawy lub nie wykazuje żadnych. U osób, u których rozwinęła się ciężka postać choroby, początkowe symptomy obejmują gorączkę, dreszcze, ból głowy, zmęczenie, nudności i wymioty. Choroba może przejść do stanu zapalnego mózgu. Często towarzyszą temu drgawki. W niektórych przypadkach występuje śpiączka i paraliż.

Jak rozpoznaje się japońskie zapalenie mózgu?

Rozpoznanie opiera się na połączeniu objawów klinicznych oraz wyników specjalistycznych badań laboratoryjnych z krwi lub płynu mózgowo-rdzeniowego. Testy te zazwyczaj wykrywają obecność przeciwciał, które układ immunologiczny wytwarza przeciwko infekcji wirusowej.

Jak leczy się japońskie zapalenie mózgu?

Nie ma specjalnego sposobu postępowania z chorymi. Ciężkie postaci choroby leczone są objawowo. Terapia może obejmować hospitalizację, wspomaganie oddychania i dożylne podawanie płynów.

Co powinienem zrobić, jeśli podejrzewam, że członek mojej rodziny może mieć japońskie zapalenie mózgu?

Skonsultuj się z lekarzem, który oceni stan pacjenta i postawi diagnozę.

Jak można zmniejszyć ryzyko zakażenia?

  1. Używaj środków odstraszających owady i noś długie spodnie i rękawy.
  2. Śpij w pomieszczeniach klimatyzowanych lub korzystaj z moskitier.
  3. Dostępna jest szczepionka przeciwko wirusowi japońskiego zapalenia mózgu. Porozmawiaj z lekarzem, czy jest odpowiednia dla Ciebie.

Kto powinien otrzymać szczepionkę przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu?

Szczepionka jest zalecana osobom, które planują spędzić co najmniej miesiąc na obszarach endemicznych podczas sezonu transmisji wirusa.

Szczepionkę należy również rozważyć, jeśli:

  1. podróżujemy krótkookresowo (poniżej miesiąca) do obszarów endemicznych w okresie zwiększonego ryzyka transmisji zakażenia, zwłaszcza gdy planujemy przebywać poza miastem, a przewidywane aktywności podczas pobytu zwiększą ryzyko zakażenia. Do aktywności o podwyższonym ryzyku należy udział w zajęciach na świeżym powietrzu (takich jak biwakowanie, turystyka, trekking, jazda na rowerze, wędkarstwo lub polowanie) i przebywanie w pomieszczeniach bez klimatyzacji, ekranów lub moskitier;
  2. podróżujemy do obszaru z trwającą epidemią;
  3. podróżujemy do obszarów endemicznych, a nie jesteśmy pewni konkretnych celów podróży, działań lub czasu trwania pobytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *