Znajdź laboratorium, w którym wykonasz badanie
Znajdź laboratorium














Komary przenoszą koronawirusa?

Wirus SARS-CoV-2 jest z nami już od kilku miesięcy i wciąż słyszymy o nowych przypadkach COVID-19. Niebezpieczeństwo zakażenia koronawirusem nie minęło mimo naturalnego wzrostu temperatury powietrza. Lato, oprócz okresu wakacji i urlopu, wiąże się również z obecnością komarów. Wiemy o wielu chorobach przenoszonych przez te owady. A co z nowym koronawirusem? Czy grożą nam zakażenia koronawirusem po ukąszeniu przez komara?

Nowy koronawirus nie może być przenoszony przez komary

Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) dementuje plotki, że komary mogą przenosić koronawirusa SARS-CoV-2: „Do tej pory nie było żadnych informacji ani dowodów sugerujących, że nowy koronawirus może być przenoszony przez komary. Nowy koronawirus to wirus układu oddechowego, który rozprzestrzenia się głównie przez kropelki powstające, gdy zakażona osoba kaszle lub kicha. Aby się zabezpieczyć, należy często myć ręce wodą i mydłem oraz dezynfekować je płynem na bazie alkoholu. Unikaj też bliskiego kontaktu z każdym, kto kaszle i kicha”.

Podobne stanowisko w tej kwestii przedstawiają naukowcy z Państwowej Akademii Nauk: „Przenoszenie wirusów przez stawonogi, takie jak komary lub kleszcze, jest możliwe tylko wtedy, gdy wirus jest w stanie przetrwać w organizmie stawonoga i znaleźć się w aparacie kłująco-ssącym zwierzęcia. Koronawirusy nie mają takich właściwości”.

Komary a zakażenia koronawirusem

Zgodnie z obecną wiedzą komary nie przenoszą nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Należy jednak pamiętać, że badania dotyczące zakaźności i profilaktyki zakażeń SARS-CoV-2 cały czas trwają. Nie zniesiono także stanu pandemii, a nowe zakażenia pojawiają się codziennie. Aby uchronić się przed zakażeniem nowym koronawirusem, należy przestrzegać aktualnych zaleceń rządu.

Pamiętajmy, że komary na terenach endemicznych mogą przenosić inne niebezpieczne dla ludzi choroby, takie jak wirus zika czy wirus dengi. Warto stosować repelenty i środki ochrony przed tymi owadami.

Infografika: https://www.who.int/images/default-source/health-topics/coronavirus/myth-busters/web-mythbusters/mb-mosquito-bite.png?sfvrsn=a1d90f6_2

Źródła:

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters#mosquito-bites

https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/2924-koronawirus-sars-cov-2-i-choroba-covid-19-pytania-i-odpowiedzi-faq

https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady

https://www.medonet.pl/koronawirus-pytania-i-odpowiedzi/jak-sie-chronic,czy-komary-moga-przenosic-koronawirusa-,artykul,37027344.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *