Znajdź laboratorium, w którym wykonasz badanie
Znajdź laboratorium


Czy pasta do zębów może być skuteczna w walce z malarią?

Co roku malaria zabija prawie pół miliona ludzi, głównie w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. W leczeniu tej choroby stosuje się wiele medykamentów, ale pasożyty malarii stają się na nie coraz bardziej oporne.

Stoimy przed widmem nieuleczalnej malarii.

Ze względu na realne niebezpieczeństwo najnowsze badania naukowe skupiają się na poznaniu mechanizmów lekooporności szczepów malarii i znalezieniu nowych, skutecznych leków do walki z tą infekcją. Obiecujące wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge dokonali niezwykłego odkrycia, a mianowicie udowodnili, że powszechnie stosowany przez producentów pasty do zębów składnik o nazwie triclosan może być skuteczny w walce z lekoopornym szczepem pasożyta wywołującego malarię.

„Triclosan daje nadzieję na leczenie lekoopornej malarii, która stanowi coraz większe zagrożenie w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej, w momencie gdy nasz zasób możliwych rozwiązań farmakologicznych powoli się kurczy, a potrzeba znalezienia nowych leków staje się coraz pilniejsza” – mówi prof. Steve Oliver, autor badań. (PAP)

Źródło:

https://forumszczepien.esculap.com/aktualnosc/id,151166?utm_campaign=goniec1635&utm_source=esculap_nielekarze&utm_medium=goniec&utm_content=L17&link_id=175603

https://www.cam.ac.uk/research/news/ai-scientist-finds-that-toothpaste-ingredient-may-help-fight-drug-resistant-malaria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *