Znajdź laboratorium, w którym wykonasz badanie
Znajdź laboratorium














W jaki sposób komary przenoszą choroby zakaźne?

Nie od dziś wiadomo, że komary stanowią jeden z głównych wektorów dla licznych patogenów bakteryjnych i wirusowych. Niektóre z tych owadów mogą powodować zakażenie ludzi poprzez mechaniczne uszkodzenie skóry, podczas gdy inne są ośrodkiem namnażania i cyklicznego rozwoju patogenów. Metody przenoszenia chorób zależą od konkretnego gatunku. Komary same w sobie mogą stanowić patogen, wprowadzając toksyny do naszego organizmu, powodując reakcje alergiczne na wydzieliny przekazywane z ukąszeniem lub uraz mechaniczny w wyniku ukąszenia.

Wyróżniamy dwie główne rodziny komarów: Anophelinae i Culicinae, które powodują transmisję chorób zakaźnych. Dorosłe osobniki mają jedną parę skrzydeł, długie czułki oraz wydłużony aparat gębowy, dzięki któremu mogą przebić naskórek i ssać krew. Głównym źródłem pożywienia komarów jest nektar kwiatowy, ale samice dodatkowo żywią się krwią. Jest im ona niezbędna do złożenia jaj (jednorazowo 100–200 sztuk). Samice spożywają krew co 2–4 dni, same żyją ok. 3–4 tygodni. Objętość krwi, stanowiącej jeden posiłek komara, to tylko 0,001–0,01 mililitra.

Jak dochodzi do zakażenia po ukąszeniu komara?

W trakcie wysysania krwi komary wprowadzają do organizmu gospodarza ślinę, z którą mogą być przenoszone patogeny, ale co ciekawe, same również mają system odpornościowy, który zwalcza infekcje. Patogen atakujący komara musi więc przekroczyć kilka barier ochronnych, zanim dostanie się do jego śliny, gdzie będzie gotowy do dalszej transmisji. W ciele komara dochodzi do rozmnożenia atakującego wirusa lub bakterii − niekiedy tak znacznego, iż uniemożliwia to owadowi normalne funkcjonowanie.

Czy wszystkie komary przenoszą choroby zakaźne?

Nie wszystkie komary są zdolne do przenoszenia chorób. Na podatność komara do zarażania wpływają m.in. warunki środowiskowe. Uważa się, że im wyższa temperatura, tym większe prawdopodobieństwo infekcji. Nie bez znaczenia pozostaje również wiek owada. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych rodzin komarów, zdolnych do przenoszenia chorób, jest Aedes. Osobniki z tego rodzaju występują we wszystkich środowiskach, od klimatu tropikalnego do arktycznego. Żyją na obszarach podmokłych, np. na bagnach, w lasach czy na terenach popowodziowych, gdzie tworzą olbrzymie populacje.

Przebywając w tropikalnych krajach, należy pamiętać o stosowaniu środków ochronnych: repelentów i odzieży zasłaniającej ciało, a w oknach warto zamontować moskitiery.

 

Jedna odpowiedź do “W jaki sposób komary przenoszą choroby zakaźne?”

  1. […] znacznie wyższa, ponieważ wiele infekcji ma łagodny przebieg i nie są one diagnozowane. Wirus przenoszony jest przez komary z rodzaju Aedes, które występują w wielu regionach, nie tylko o klimacie tropikalnym. Odnotowuje […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *