Znajdź laboratorium, w którym wykonasz badanie
Znajdź laboratorium














Tropikalna miłość

Zika to choroba tropikalna, która jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Od lat wiadomo, że wirusa zika (ang. zika virus, ZIKV) przenoszą komary, ale przeprowadzone w ostatnim czasie badania naukowe wykazały, że do zakażenia może dojść również na drodze kontaktów seksualnych.

Transmisję seksualną ZIKV po raz pierwszy potwierdzono w 2011 r. Wirus został wykryty w nasieniu mężczyzny, u którego zdiagnozowano zikę o ostrym przebiegu. W ostatnich latach przypadki transmisji seksualnej ZIKV odnotowano w co najmniej 13 krajach na całym świecie. Większość udokumentowanych zakażeń dotyczy przeniesienia wirusa z mężczyzny na kobietę, chociaż zakażenia mężczyzn na skutek homoseksualnych kontaktów płciowych również zostały potwierdzone.

Aktualne wytyczne

W odpowiedzi na wzrost zachorowań na zikę agencje zdrowia publicznego w kilku krajach wydały tymczasowe wytyczne, zalecając stosowanie prezerwatyw lub unikanie kontaktów seksualnych z mężczyznami, którzy byli narażeni na zetknięcie się z ZIKV lub zachorowali na zikę. Rekomendacje dotyczą w szczególności kobiet ciężarnych i planujących ciążę. Problemem dostępnych wytycznych jest brak ich spójności, gdyż zalecany okres wstrzemięźliwości seksualnej waha się od 8 tygodni do co najmniej 6 miesięcy.

Nowe badania

W związku z istnieniem rozbieżności pomiędzy rekomendacjami autorzy badań opublikowanych w kwietniu tego roku w czasopiśmie medycznym „New England Journal of Medicine” postawili sobie za cel ujednolicenie informacji na temat czasu obecności ZIKV w nasieniu. Przebadano 1327 próbek nasienia pobranych od 184 mężczyzn chorych na zikę. Od każdego dawcy próbki były pobierane dwa razy w miesiącu przez pół roku od momentu potwierdzenia infekcji. ZIKV był powszechnie obecny w nasieniu mężczyzn z objawową ziką i utrzymywał się u niektórych z nich przez ponad 6 miesięcy, ale możliwość transmisji wirusa wraz z nasieniem ograniczała się jedynie do pierwszych kilku tygodni po wystąpieniu choroby.

Źródło:

Mead P.S. et al., Zika Virus Shedding in Semen of Symptomatic Infected Men. N Engl J Med 2018; 378: 1377-1385.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *