Czego szukasz?

Choroby tropikalne
Wróć
Wróć
test text

Zapach malarii

Utworzone przez Barbara Pawłowska
dzieci Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Pasożyty, które powodują malarię, mogą zmienić Twój zapach! Nowe badanie, opublikowane w „Proceedings of National Academy of Sciences”, dostarcza ważnych informacji na temat wpływu malarii na zapach człowieka.

Co wiedzieliśmy wcześniej?

Wcześniejsze badania wykazały, że infekcja zarodźcem z rodzaju Plasmodium, który powoduje malarię, może wpływać na zapach zwierząt i ludzi oraz przyczynia się do ich zwiększonej atrakcyjności dla komarów.

Cel badań

Do badania wytypowano 45 kenijskich dzieci (zarówno zdrowych, jak i cierpiących na malarię). Kluczową rolę odegrały noszone przez nie skarpetki. Aby sprawdzić, czy komary preferują zapach ludzi chorych na malarię, naukowcy zbudowali proste urządzenie składające się z dwóch pudełek połączonych rurką. W jednym umieszczali zawsze skarpetki zdrowych dzieci, natomiast w drugim te, które nosiły dzieci chorujące na malarię. Następnie sprawdzali, w którą stronę polecą komary, wprowadzane do rurki łączącej oba pojemniki.

Czego dowiedli naukowcy?

Testy wykazały preferencję komarów do skarpetek noszonych przez dzieci zakażone Plasmodium, nie zaobserwowano jej natomiast między dwiema parami skarpet dzieci, które nigdy nie miały oznak malarii.

Aby dowiedzieć się, co spowodowało odmienne reakcje, naukowcy przeanalizowali substancje chemiczne obecne w wymazach pobranych ze stóp badanych dzieci. U chorych stwierdzono wyższe stężenia aldehydów, w tym heptanalu, oktanalu i nonanalu. Te substancje chemiczne łatwo parują i są powszechnymi składnikami perfum. Kilka z nich opisano jako mające „owocowy” zapach, w tym heptanal, który występuje w zielu angielskim.

„Jeśli osoby cierpiące na malarię przyciągają komary, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że owady wysysają zarodźca Plasmodium wraz z krwią, a następnie rozprzestrzeniają infekcję, kąsając kogoś innego… Zarodziec malaryczny manipuluje organizmami zarówno komara, jak i człowieka” – powiedział współprowadzący badanie entomolog James Logan. „To bardzo sprytne”.

Opracowano na podstawie: http://www.sciencemag.org/news/2018/04/malaria-infection-creates-human-perfume-makes-us-more-attractive-mosquitoes?utm_source=newsfromscience&utm_medium=facebook-text&utm_campaign=malariaperfume-18922